הממונה על ההסברה

 חלק ניכר מזמנו  הפנוי מקדיש יגאל  צ'מרינסקי,  מנכ"ל-משותף בחברת ,iTouch  למה שהוא  מכנה "המלחמה הקשה  באינטרנט"   צ'מרינסקי מעלה  באתר שהקים כתבות  על תופעות  אנטישמיות, ועל  תקשורת  אנטי- ישראליתועוסק בהסברה  מסיבית נגד התופעות הללו  “

אלכס דורון  - מעריב - 12/2004

את סופי-השבוע, שלוש-ארבע שעות בימי שישי, וכנ"ל בכל שבת, מקדיש עכשיו יגאל  צ'מרינסקי ל"מלחמה הקשה, עתירת החזיתות, באינטרנט. זוהי מלחמת ההסברה הגדולה, שישראל שקועה בה עתה עד צוואר, ואני מנסה לתרום בה את חלקי הקטן הצנוע", אומר המנכ"ל המשותף של חברת .iTouch

 החברה הרמת-גנית, כיום חלק מקבוצה עולמית, מספקת פתרונות טכניים שיאפשרו שירותים ותכנים חדשים בתקשורת הסלולרית. היא הוקמה בארץ לפני שנתיים, ביוזמתו של צ'מרינסקי ועמיתו אמיר אזולאי. בישראל מועסקים 25 עובדים. לקבוצה הבינלאומית שמונה סניפים בעולם, בארבע יבשות. הפתרונות הטכניים הם שירותי קול למדיה, כמו "כוכבית24-" של סלקום, וגם תכני ,WAP אייקונים וצלצולים

"בימי הבועה, מספר צ'מרינסקי, הקמתי את האתר שלי ברשת, שכתובתו  www.goisrael.co.il לא להתבלבל עם - goisrael.com אתר המידע של משרד  התיירות. אבל בשנה האחרונה הדגש באתר הזה הוא על פוליטיקה. זה מה שמעניין את הגולשים, בעיקר יהודים בחו"ל. האתר מתנהל באנגלית. הוא מכיל תכנים רבים, ומידע עשיר על ישראל".

 מאז שפרצה האינתיפאדה, ועם ההתלהטות שגברה עוד יותר בחודשים האחרונים, הבין צ'מרינסקי שהוא צריך להגיב - והרבה. הוא מעלה לאתר שלו כתבות וידיעות הנוגעות להתגברות האנטישמיות בעולם, מזהיר מפני התופעה החולנית, המאיימת הזאת. מדווח על כל מה שנוגע לאירועי הטרור, לפעילויות אחרות במזרח-התיכון.

"לפני חצי שנה", הוא מספר, "גם הפניתי את מבקרי האתר שלי לפורטלים ערביים. יהודים שאלו אותי: למה אתה טורח להפנות אותנו, בלינק, לאתרים האלה. הסברתי: כדי שתראו במו עיניכם איך ומה בדיוק כותבים עלינו, ישראלים ויהודים, באינטרנט הערבי. אילו איומים מופיעים שם, אילו ביטויים אנטישמיים נוראיים".

הוא יליד ארגנטינה. "עלייה ראשונה עשיתי עוד בגיל 9, וחייתי כאן עד  גיל .13 אחר-כך נסעתי ללמוד בארה"ב ובקנדה, וב1990- עשיתי את העלייה השנייה והסופית - עם תואר ,MBA ומטעמי ציונות", הוא מדגיש.

בתקופת לימודיו בארה"ב ניהל מדי קיץ הבאת קבוצות בני-נוער של 'מכבי' ותנועת 'מסדה' לביקורים בישראל. ארבע שנים עסק בכך, ובסך-הכל, בזכותו, באו אז לביקורים כאן 700 צעירים.

 בהיי-טק הישראלי עשה צ'מרינסקי מסלול שהחל בלננט כיום לוסנט, אופטיבייס, טיגרטי. כמנכ"ל צמוד צ'מרינסקי שעות רבות ביום למערכת הדואר האלקטרוני של iTouch  ומבצע באמצעות המחשב את עיקר הניהול. כשאיננו יושב מול הצג, הוא רץ 10 ק"מ ביום, בפארק יהושע שעל גדות הירקון, "ואחר-כך ממהר ל'מלחמה באינטרנט'".

 את "הקרבות" הוא מנהל באנגלית, וגם בשפת הוריו, ספרדית. "אחת המערכות  ההסברתיות הקשות והממושכות ביותר מתנהלת עם קוראי העיתון אל-פאיס "הארץ" בספרדית, עיתון נחשב מאוד במדריד, וגם עם קוראי גרדיאן הלונדוני.

 "לפני כמה ימים קראתי בעיתון הבריטי מאמר שכתב חתן פרס נובל לשלום  מדרום-אפריקה, הכומר דזמונד טוטו, תחת הכותרת 'אפרטהייד בארץ הקודש'.  החלטתי להגיב מיד. עניתי לו מכתב חריף לפורום הקוראים של  גרדיאן, והדגשתי: 'מה שקורה בארץ הקודש זה רק טרור, והטרור הוא רק נגד  יהודים באשר הם יהודים, ונגד ישראלים. אין כאן שום אפרטהייד'".

 "סאראמגו, אתה לא רצוי כאן" "באל-פאיס", מספר צ'מרינסקי, "כתבתי בדיוק את מה שאירע בפרשת הסופר  הפורטוגלי סארמאגו, והסברתי, עם נתונים מדויקים, מה היו מחנות ההשמדה, מה  אירע באושוויץ. לי היה ברור שרוב הקוראים הספרדים אפילו לא יודעים במה  מדובר, ושהם התרשמו מדברי הסופר, מבלי לדעת דבר וחצי דבר על האמת. היו  כמובן תגובות. הרבה. להערכתי, 1000 איש קראו את תגובתי למאמר שנכתב  בעיתון, וגם קיבלתי 50 אי-מיילים נרגזים במיוחד, כיוון שכתבתי: 'סארמאגו,  אתה לא רצוי כאן בישראל - עד שלא תבקש סליחה ומחילה מכולנו'".

 באתר שלו, פתח יגאל צ'מרינסקי מדור בשם "קרב השבוע" the of fight the week. הוא מספר בו על אירועים שונים שמתרחשים, כולם אנטי-ישראליים ובעיקר  אנטישמיים. "לדוגמה, איגוד העובדים הדני קרא לחרם על ישראל. עניתי על כך,  שמדובר בעצם בהכרזת מלחמה כלכלית נגדנו. היו תגובות. הסברתי לגולשים שעושה רושם ברור שאירופה, יבשת ששלחה יהודים למחנות ריכוז והשמדה, עושה זאת עכשיו במתכונת אחרת, ויש שם אפילו כאלה שנהנים מזה. רציתי לעורר הלם. האתר, כפי שהסברתי, מפנה לינקים למידע על אנטישמיות, למאמרים מפורטים בנושא הזה שהופיעו בישרא ל וגם בחו"ל. לי נראה שזה חשוב מאוד. כי המטרה בכל הפעילות הזאת היא לפתוח עיניים לאנשים, שיראו ויבינו מה קורה כאן. שזה לא כל כך תמים".

 לפני כחודשיים היה יגאל צ'מירנסקי בחופשה פרטית באיטליה. "נתקלתי שם בהפגנה בפירנצה. לכאורה היא אורגנה בידי איזה גוף מקומי, שמחה על נושאי  הגלובליזציה. למעשה, ניצלו את האירוע להפגנה פרו-פלשתינית, ובעיקר  אנטי-ישראלית. המפגינים נשאו תמונות של טנקים ישראלים. לא הראו את נפגעי הטרור הערבי בארץ, את ההרוגים, את הפיצוצים. את התמונות מההפגנה העליתי על האתר וסיפקתי הסבר. יש לי גם רשימה שחורה של אישים, והיא גדלה והולכת כל הזמן, שאני מצביע עליהם כעל אנטישמים ואנטי-ישראליים במסכות. לא רק סארמאגו, גם טרייה לארסן.

 "אני מרגיש מחויבות גדולה לעניין הציוני וההסברתי הזה", מסביר צ'מרינסקי.  "אולי משום שאינני יליד הארץ. חונכתי על ערכים ציוניים, אבל בגולה. אני  יודע מה זה להיות יהודי במדינה אחרת. בשנות ה80-, כסטודנט בארה"ב, השתתפתי בלא מעט הפגנות של יהודים בעד ישראל. אינני מוכן להישאר שקט ושלו לנוכח מה שמתרחש ברשת נגד ישראל ונגד יהודים

"אני יכול לנהל ויכוח עם חברים ישראלים, בארץ, לגבי המדיניות של הממשלה,  להסכים לה או לא. אבל כלפי חוץ, כלפי העולם, אני חייב להגן על ישראל, לעשות הכל כדי להדוף את המתקפה הגדולה שמתנהלת עליה. מלים הורגות, זה הרי ידוע".

 ועוד אומר צ'מרינסקי: "רוב התקשורת, העיתונות, באירופה - אנטישמית. רואים  זאת מיד. וצריכים להשיב מלחמה נגד המסע שהיא מנהלת נגדנו. לא ייתכן לעבור בשקט על כתבה שהופיעה למשל בעיתון נחשב מאוד כמו אינדפנדנט הבריטי. שליחו בישראל, כך נכתב, ביקר בג'נין. הכותרת היתה: 'פשע מלחמה - טבח'. אבל מקריאת הדיווח מתברר שהוא בכלל לא היה שם. כשנפתחה ג'נין לתקשורת העולמית, הבינו כולם שלא היה שם טבח. אבל קוראים מתרשמים מכותרות - זה ידוע. אם לא אגיב על כך מיד, ע וד אמצא עיתון מכובד שכזה הכותב שישראל היא בעצם מדינה נאצית. אני  לא מוכן לשבת בשקט בעניין הזה".